• Szkoła Podstawowa w Cerkwicy

• Szkoła podstawowa rozpoczęła swoją działalność w roku 1947 tuż po odzyskaniu niepodległości. Pierwszym kierownikiem szkoły był Brunon Pacyński. Naukę rozpoczęło 91 uczniów. Do roku 1965 była to szkoła siedmioklasowa. W roku 1953 kierownictwo szkoły obejmuje pan Stefan Karoński. W skład grona pedagogicznego do lat 70-tych wchodzili: Barbara Demidowicz, Zofia Łozdowska, Marian Morgaś, Zygmunt Zaganiacz, Danuta Wojciechowska-Soroko, Pani Fiećkowicz, Jan Kuczyński, Pan Mochel

Na początku lat 70-tych kierownikiem szkoły zostaje pan Kawka a po nim, pan Felsztukier. 1 września 1973 roku powstała Zbiorcza Szkoła Gminna, w skład której wchodziły: Szkoła podstawowa w Karnicach i Szkoła podstawowa w Paprotnie. W roku 1979 stanowisko Dyrektora obejmuje pan Jerzy Pasieka. Od lat 70 Grono pedagogiczne to między innymi: pani Łoch, p. Rosińska, p. Żaczek, p. Wójtowicz, p. Pasieka, Helena Majchrzak, Krystyna Bąbel-Skroban, Maria Maluga, Joanna Sthajner, Janusz Wąsikowski, Aniela Bałasz, Pani Aftowicz, Janina Michalska, Elżbieta Wołoszczak, Bożena Oginska, Zofia Janowska. Lata 80-te to lata dużych zmian w Polsce, stan wojenny oraz wiele innych restrukturyzacji, tym czasie stanowisko Dyrektora zajmuje pani Weronika Skwierzyńska. W 1982 roku uczniowie oraz grono pedagogiczne poznaje pana Bogdana Markowicza, który pełni funkcję inspektora. 8  października 1983 roku szkoła przyjęła imię gen. Zygmunta Berlinga, 9 maja 1985 roku otrzymała sztandar, obecnie szkoła nie posiada patrona. W latach 80-tych do grona pedagogicznego dołączają:Ewa Makowska, Grażyna i Zenon Oleszkiewiczowie, Dariusz Solarski, Grażyna i Stanisław Wolscy, Mirosława Gawron, Elżbieta Fuć, Janusz Gątarz, p. Sasek, Wiesława Saran, Bożena Choina, Cezary Wyszomirski, Szymon Kecler. Do 1999 roku kolejnymi Dyrektorami szkoły byli: Pan Fuć, p. Janina Michalska. 1 września 1999 roku ośmioklasową szkołę przekształcono w sześcioletnią szkołę podstawową, a stanowisko Dyrektora obejmowała Halina Maślij. Obecnie funkcję Dyrektora pełni od 2019 roku Pani Emilia Moreń.