Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w 30. Akcję „Sprzątanie świata - Polska 2024".
Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „Sprzątanie świata łączy ludzi".
Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
W dniu 15 września 2023 roku wyznaczeni nauczyciele wraz z uczniami udali się w teren wokół szkoły i do pobliskiego lasu w celu pozbierania rozrzuconych śmieci. Zebraliśmy 16 worków z odpadami. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać.
W Polsce kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
W Polsce to już 30. akcja sprzątania świata. Kampania ta nie ma ograniczeń wiekowych, biorą w niej udział zarówno dzieci, jak
i dorośli. Stanowi rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska.
W związku z tak wyjątkową rocznicą w naszej szkole odbyło się wiele inicjatyw z tego okazji. Niektóre działania wymagają czasu i są jeszcze w trakcie realizacji.
Pierwszym zadaniem była gra terenowa "Tropiciele" w formie podchodów dla klasy 7 i 8, podczas której uczniowie rozwiązywali zadania i odpowiadali na pytania m. in. • Gdzie i kiedy po raz pierwszy przeprowadzono akcję Clean Up The World?
• Kto zapoczątkował Akcję Sprzątanie świata w Polsce?
• Jak brzmi definicja pojęcia „odpad” według rozporządzenia Ministerstwa Klimatu z 2020 roku?
• Które odpady pomimo upływu lat „królują” wśród śmieci pozostawianych przez człowieka w naturze?
• Kto jest autorem większości plakatów Akcji Sprzątanie świata – Polska?
• Które ze zbieranych śmieci podczas Akcji są surowcami wtórnymi? Podaj
• Gdzie i kiedy pojawiły się na świecie pierwsze systemy selektywnej zbiórki odpadów?
• Od kiedy w Polsce trwa akcja Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku?
• Z jakim partnerem Fundacja Nasza Ziemia realizuje program likwidacji dzikich utopisk?
• Czym różni się upcykling od recyklingu?
Stacje z zadaniami były przygotowane przez Pana Łukasza Maślij, który wraz z Panią Ewą Sipiak- Troczyńską brali udział w grze.
Nasi najmłodsi, czyli przedszkolaki wykonały pracę plastyczną na podstawie opowiadanie "O Mirze, która Polskę od śmieci uwolnić chciała".
W klasie III odbyła się lekcja otwarta o tematyce dotyczącej recyklingu, a także postaci inicjatorki polskiej akcji Sprzątania świata, Pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz. Lekcja była prowadzona przez Panią Karolinę Lipińską, a zaproszeni goście to Dyrektor szkoły Pani Emilia Moreń, wychowawcy Pani Urszula Szulc i Pani Wiesława Saran i uczniowie klasy I i II.
Każda z klas przygotowała plakaty, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Inspiracją do ich wykonania były plakaty Akcji lub hasła przewodnie poprzednich edycji, o których była mowa w artykule pt. "Wstydliwa historia śmiecenia w naturze". Źródłem informacji do wykonania tego zadania był również tekst o tym, jak Mistrz Pągowski pracuje nad plakatami i co dla niego było inspiracją do ich tworzenia.
Jeden z plakatów klasy 7 przedstawiał wszystkie 30. haseł, które przyświecały corocznej akcji Sprzątania Świata od 1994 roku.
Dodatkowym działaniem było rozwiazywanie zadań matematycznych o treściach ekologicznych.
Szkolny koordynator akcji,
Emilia Moreń.