• Wyjazd do Pomeranii

        • 20.12.2022
        • Dnia 16.12.2022 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VIII wraz z nauczycielami, wybrali się na wycieczkę na warsztaty świąteczne do Parku Rozrywki „Pomerania”. Dzieciom tego dnia nie zabrakło atrakcji, miały okazję  wysłać list do Świętego Mikołaja, brać udział w warsztatach plastycznych, gdzie mogły wykonać przepiękne bombki, oraz spotkać się z Mikołajem. Jednak największą frajdą była zabawa na ogromnym placu zabaw, gdzie dzieci bawiły się w kulkach, zjeżdżały ze zjeżdżalni oraz skakały na trampolinie pod czujnym okiem miłych pomocników Mikołaja, które towarzyszyły nam podczas tego spotkania.

        • Podziękowanie

        • 08.12.2022
        • Uczniowie klas I - VIII, dzieciaczki Oddziału Przedszkolnego wraz z Dyrektorem Szkoły i pracownikami serdecznie dziękują Pani Marcie Drab i firmie BPS sp. z o.o. z siedzibą w Czaplinie Małym 10 za podarowanie choinki. Drzewko zostało pięknie udekorowane przez dzieci i pracowników szkoły, a jej widok cieszy nas bardzo.

          Życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia 

        • Światowy Dzień AIDS

        • 02.12.2022
        • Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem święta i solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami jest kokardka w kolorze czerwonym, zaprojektowana w latach 80-tych XX wieku w USA. Znak ma kształt odwróconego „V” (victory) – co ma podkreślać, że wirus jest wciąż niepokonany. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość. Z tej okazji został zorganizowany konkurs przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Dwie uczennice klasy 8 Maja Kołodziejczyk i Joanna Świstak reprezentowały naszą szkołę w konkursie wiedzy nt. „ HIV- WIEM! Jestem bezpieczny dla siebie i innych. Przygotowując się do konkursy, uczennice wykonały lapbooka. Jednym z zadań konkursowych była prezentacja treści lapbooka. Inne zadania polegały na rozwiązaniu krzyżówki i zadań otwartych dot. wiedzy o wirusie HIV i chorobie AIDS. Za udział w konkursie szkoła otrzymała podziękowanie, a uczestniczki zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Podejmowanie szkolnych inicjatyw związanych z promocja zdrowia i profilaktyki chorób zakaźnych to nieodzowny element realizacji edukacji zdrowotnej w naszej szkole. Za takie działanie Pani Emilia Moreń – szkolny koordynator konkursu, otrzymała zaświadczenie dot. ukończenia szkolenia pt. „Realizacja edukacji zdrowotnej w szkole podstawowej”.

        • Wymiana polsko - litewska

        • 29.11.2022
        • Uczniowie naszej szkoły po raz drugi w tym roku szkolnym brali udział w bardzo ciekawym przedsięwzięciu, zorganizowanym przez Gminę Karnice. Była to wymiana polsko-litewska , których uczestnikami byli nasi ósmoklasiści , uczniowie Szkoły Podstawowej w Karnicach oraz ich nieco starsi litewscy koledzy i koleżanki .Na pamiątkowych tarczach szkolnych, które nam podarowali, widnieje napis : Turgeliq „Aistuvos” Gimnazija.

          Dni wymiany, od 20 do 26 listopada, były bogate w wydarzenia. Młodzież prezentowała elementy kultury i tradycji swych krajów oraz brała udział w licznych wycieczkach, m.in. do Szczecina, Kołobrzegu, Trzęsacza, Niechorza. Nie zabrakło integracyjnych tańców, warsztatów artystycznego rękodzieła oraz degustacji regionalnych przysmaków przywiezionych prosto z Litwy. Zajęcia stacjonarne odbywały się w Wiosce Artystycznej w Janowie, Gminnym Klubie Kultury w Karnicach , a w ostatnim dniu w naszej szkole. Do grupy wymiany dołączyli wówczas uczniowie klasy siódmej, którzy bardzo chętnie wzięli udział w warsztatach.

          Były to dni pełne bardzo dobrych wrażeń i pozytywnych doświadczeń. Młodzi ludzie są otwarci na wzajemne poznanie się i ciekawi siebie. Język nie był barierą. Rozmawiano głównie po angielsku, ale także po polsku, litewsku oraz wykorzystując z powodzeniem komunikację pozawerbalną. Litwini, to nasi sąsiedzi i naród z którym łączy nas wspólna historia oraz wiele spraw w dzisiejszych, trudnych czasach. Najważniejszą z nich jest pokojowe współistnienie w Europie oraz wzajemne poszanowanie i uznanie swoich praw. Dla młodzieży biorącej udział w wymianie jest to już z pewnością oczywiste, co napawa optymizmem na przyszłość.

        • "Pan Tadeusz" bez tajemnic

        • 29.11.2022
        • W listopadzie uczniowie klasy VIII omawiali  na lekcjach  języka polskiego „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ponadto wzięli udział w quizie i teście  sprawdzającym znajomość  utworu. Odpowiadali na pytania związane z bohaterami i przebiegiem zdarzeń w epopei. Do finału konkursu  klasowego zakwalifikowały się 4 osoby, które zgromadziły największą liczbę punktów. Po rozwiązaniu testu końcowego wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Franciszek Urbanowicz, II Joanna Świstak. Natomiast trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Rakowskiemu,a IV Magdalenie Płażalskiej.

          Serdeczne gratulacje dla zwycięzców.

        • Dzień pluszowego misia w przedszkolu

        • 26.11.2022
        • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.O święcie tej postaci nie zapomniały najmłodsze dzieci z naszej szkoły. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły ze swoimi ukochanymi misiami.

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

        • 23.11.2022
        • 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.

          Tolerancja to:

          • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
          • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
          • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
          • docenianie rozmaitości kultur;
          • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
          • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
          • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

           

          Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

           

          Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, pt.: „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” , dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M oraz do wysłuchania piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=FWZNF4F1r7Y

           

           

          Samorząd Uczniowski

        • Przedszkolaki poznają zwierzęta domowe i hodowlane

        • 19.11.2022
        • Przedszkolaki  poznawały zwierzęta domowe i hodowlane. Każde z dzieci przyniosło zdjęcie swojego pupila i opowiadało co lubi, w co się bawią i jak się nim opiekują. Zrobiliśmy nawet gazetkę z portretów zwierzaków, aby umilały nam dni w przedszkolu. Największą atrakcją okazał się kogut i kurka, które przyszły z Zosią do naszego przedszkola. Były to kurki miniaturki, niezwykle przyjacielskie, co bardzo zaskoczyło nas wszystkich. Każde z dzieci mogło pogłaskać a nawet wziąć je na ręce.

        • Światowy Dzień Rzucenia Palenia

        • 19.11.2022
        • 17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który od 1991 r. obchodzony jest Polsce co roku w trzeci czwartek listopada. Idea powyższego wydarzenia ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne. Światowy Dzień Rzucania Palenia jest bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym podjęli szereg inicjatyw. Klasy 7 i 8 przygotowały przedstawienia profilaktyczne z głębokim przesłaniem zarówno do palaczy, jak i osób niepalących. Swoim występem zachęcały palaczy do rzucenia palenia. Zwróciły szczególną uwagę na zakaz palenia dla kobiet będących w ciąży, palnie w obecności dzieci i w miejscach publicznych, w których przebywają inne osoby, czyli na tzw. palaczy biernych. Podkreśliły w sowim występie, iż bierne palenie niesie identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów! Podkreśliły fakt, że uzależnienia od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Wszystkie klasy i oddział przedszkolny, w ramach warsztatów profilaktycznych, przygotowały plakaty. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym w celu edukacyjnym. Samorząd uczniowski, w ramach programu „Bieg po zdrowie” przygotował i przeprowadził wywiad wśród nauczycieli i pracowników szkoły pt. „Dlaczego nie palę?” Celem akcji było uświadomienie dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych jak bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia i otoczenia ma palenie wyrobów tytoniowych. Papierosy niestety są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym, które dostarczają trujących substancji do organizmu. Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. to choroby, które występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. Nasza szkoła nagłaśniając i przeprowadzając takie akcje budujemy świadomość zagrożeń wynikających z palenia tytoniu i tym samym jego tragicznych skutków. Mamy nadzieję, iż wspólne działania szkolne przekonają innych, że warto spędzić ten dzień i każdy następny bez papierosa. Tegoroczna akcja była elementem profilaktyki palenia tytoniu poprzez udostępnienie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie również nowych wyrobów tytoniowych jakim są papierosy elektroniczne.

        • Międzynarodowy dzień postaci z bajek

        • 13.11.2022
        • W piątek 4 listopada korytarzami naszej szkoły , zaglądając do każdej z klas, przeszedł wesoły i barwny korowód księżniczek, wróżek, superbohaterów i innych niezwykłych postaci. Wśród nich nie zabrakło Pipi Pończoszanki, Fiony i trzech Czerwonych Kapturków. To uczniowie klas I- III wraz ze swoimi wychowawczyniami rozpoczęli w tak niekonwencjonalny sposób obchody kolejnego Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu ich lekcje oraz zajęcia dzieci z oddziału przedszkolnego miały zupełnie niecodzienny charakter. Były wesołe konkursy, zagadki, a nawet tańce w rytmie bajkowych przebojów. Dzieci mogły zaprezentować swoje piękne przebrania, a także popisać się znajomością bajek. Znały odpowiedzi na wszystkie zagadki przygotowane przez panią bibliotekarkę, rozpoznawały bez trudu ukryte portrety bajkowych postaci . Wysłuchały też w skupieniu historii o Brzydkim Kaczątku , przeczytanej im przez panią dyrektor. Trzeba bowiem dodać, że dzień ten był świetną okazją do szkolnego czytania dzieciom na głos. Takich okazji w tym roku szkolnym będzie jeszcze więcej, bo bardzo nam zależy na rozwijaniu u naszych podopiecznych zamiłowania do czytania . Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej bajkowej imprezy, w tym także rodzicom za pomysłowe i piękne kreacje dzieci. Zachęcamy do czytania swoim pociechom codziennie. W bibliotece mieszczącej się w budynku naszej szkoły jest mnóstwo atrakcyjnych książek dla dzieci. Warto skorzystać z takiej okazji.

        • Lekcja Przyrody w centrum edukacji ekologicznej Grodno

        • 08.11.2022
        • To była Zupełnie Inna Lekcja Przyrody!
          Dnia 8 listopada 2022r. uczniowie klas IV-VI, wraz z nauczycielami biologii i przyrody uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych: Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami, odbywających się  w Centrum Edukacji Ekologicznej GRODNO k/Międzyzdrojów w samym sercu Wolińskiego Parku Narodowego.

          Przedmiotem tych zajęć jest bezpośrednie, zmysłowe spotkanie z przyrodą oraz pobudzenie naturalnej ciekawości poznawczej dziecka. W ich toku poznaliśmy przyrodę Wolińskiego Parku Narodowego za pomocą zmysłów słuchu, wzroku, dotyku i zapachu. Zajęcia odbyły się głównie w terenie, ale zabraliśmy też różne przedmioty do laboratorium, by tam je zbadać za pomocą narzędzi "wspomagających wzrok". Na zakończenie mieliśmy trochę rywalizacji sportowej na plaży. Wszystkim takie zajęcia bardzo się podobały i z chęcią  wrócimy tam jeszcze raz. 

           

          Ewa Sipiak-Troczyńska

        • Próbny egzamin ósmoklasisty

        • 08.11.2022
        • Nasi ósmoklasiści od wczoraj mają okazję sprawdzić swoje siły podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty. W poniedziałek  podeszli do egzaminu z języka polskiego, dziś czeka ich matematyka. Natomiast 9 listopada zmierzą się z egzaminem z języka angielskiego.

          Próbny egzamin obiektywnie weryfikuje poziom wiedzy uczniów. We wszystkich szkołach w Polsce uczniowie przystępują do niego tego samego dnia. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego etapu kształcenia. Motywuje ich również do dalszej nauki.

          Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów, powodzenia!

        • Szkoła Pamięta 2022

        • 31.10.2022
        • Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Szkoła pamięta", której celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności.

          W ramach przedsięwzięcia wspominaliśmy osoby ważne w historii i naszej małej ojczyzny:

          Klasa II odwiedziła grób płk Kazimierza Kosiarskiego, który był zawodowym oficerem przedwojennej Polski. Między 1932-38 rokiem był dowódcą 18 pułku ułanów stacjonującego w Grudziądzu. Od kwietnia 1938r. objął dowodzenie 5 Pułkiem Strzelców Konnych w Dębicy. W wojnie obronnej Polski w 1939 r. walczył w składzie Krakowskiej Brygady Kawalerii. Chociaż był zwolennikiem dalszej walki, podporządkował się woli dowództwa to ostatecznie poddał się Niemcom  Po wojnie był inwigilowany i represjonowany przez UB. Był to okres komunistyczny gdy bohaterska przeszłość pułkownika była powodem szykanowania i represji. Po wojnie zamieszkał na Pomorzu Zachodnim najpierw w Koszalinie, później krótki czas w Cerkwicy, gdzie zmarł 20.12.1974 roku.

          Uczniowie klasy VI wybrali się do studzienki Świętego Ottona gdzie według tradycji znajdowało się baptysterium, jedno z miejsc gdzie biskup Otton z Bambergu dokonywał chrztu Pomorzan.

          Na zajęciach lekcyjnych podjęto tematy dotyczące bohaterów naszego kraju i regionu, przypominaliśmy sobie osoby, które odegrały wielką rolę w historii np. Jana Pawła II, na szkolnym korytarzu można było zapoznać się z życiem Antoniego Hryniuka – mieszkańca Trzeszyna.

          Wszystkie działania to hołd oddany bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę lub przyczynili się w znaczący sposób aby o nich pamiętać.

           

           

        • Dzień profilaktyki zdrowego żywienia – NA STRAGANIE

        • 31.10.2022
        • Jesień końca października to barwny czas zbierania ostatnich warzyw i owoców oraz zapełniania nimi domowych spiżarni na zimę. Skorzystaliśmy z tych okoliczności przyrody, organizując 28 października dzień profilaktyki zdrowego żywienia. Brali w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Najlepiej uczymy się, gdy działamy i gdy nauce towarzyszą pozytywne emocje- to zasada doskonale znana w życiu i potwierdzona pedagogicznie . Druga, mówiąca o tym, że przykład idzie z góry, to  znana od pokoleń  prawda. Wykorzystaliśmy obie .

          Wszystko zaczęło się od porannej krzątaniny w klasach, gdzie uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowywali pyszne dania na warzywno  - owocowe drugie śniadanie. Młodszym dzieciom pomagały także mamy, za co bardzo dziękujemy J Efekty wspólnej  pracy z dumą prezentowane na bardzo długim stole to:  kanapki, koreczki i sałatki w różnych odmianach oraz niezawodnie zdrowy sok jabłkowy. Uczniowie zasiedli do stołu, ale jak to w szkole, nie można było tak od razu rozpocząć pałaszowania tych pyszności, bo najpierw musiała być część artystyczna. Kto chodzi lub chodził do szkoły, ten zna tę „procedurę” bardzo dobrze J Tym razem jednak, ku zdumieniu uczniowskiej gawiedzi, było inaczej niż zwykle. Oto niespodzianka: na scenę wchodzą nauczyciele przebrani za warzywa, a pani dyrektor , również w niecodziennym stroju , zapowiada występ swego pedagogicznego grona- -inscenizację wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Wszystko wskazuje na to, że się udała, bo została nagrodzona gromkimi brawami widzów… Po dorosłych wystąpiły dzieci z klas I-III, przedszkola i klasy VI z piosenkami o owocach i warzywach, stwarzając świetną okazję do wspólnego śpiewania łatwo wpadających w ucho refrenów. Brawa dla wykonawców! Potem było bardzo smacznie. Na stole nie zlokalizowano ani jednego chipsa, ani pączka, ani batonika, a jedzenie znikało. Była to uczta smaków, zapachów, kolorów i kształtów, która nawet  dość opornych czipso i pączkożerców mogła przekonać do zmiany codziennych wyborów żywieniowych, a przynajmniej zastanowienia się nad nimi. Natomiast tych, którzy warzywa i owoce jedzą chętnie i codziennie, utwierdziła w przekonaniu , że moc jest z nimiJ (Z obserwacji wynika, ze nauczyciele już należą do  entuzjastów warzywnego menu, a uczniów, którzy nie lubią pomidorów jest naprawdę niewielu.) Po śniadaniu, z myślą o jednych i drugich,  uczniowie przygotowali jeszcze plakaty o pożytkach płynących ze zdrowego odżywiania się.

           Jedzmy zdrowo, żyjmy kolorowo i powtórzmy to jeszcze  nie raz i nie dwa razy…

        • Szkoła Pamięta

        • 30.10.2022
        • 26 - 28 października nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było przeprowadzenie przez Samorząd Uczniowski zbiórki pieniędzy na wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju. Adresatem naszej zbiórki zostało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które jest organizacją pozarządową wspierającą struktury związków Polaków na Wschodzie i organizacje polonijne w świecie. Udało nam się uzbierać w tak krótkim czasie 260zł. Zebrane w ten sposób pieniądze, w imieniu Uczniów, Rodziców i Nauczycieli naszej szkoły przekażemy na konto bankowe ww. organizacji.

           

           

          Karolina Maślij

        • Niepodległa do hymnu

        • 25.10.2022
        • Nasza szkoła, wzorem lat ubiegłych bierze udział w akcji „Niepodległa do hymnu”!

          9 listopada o godzinie 9.00 włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego!

          „Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!

          Ty też przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

          Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”.

        • Dzień Gier Planszowych

        • 16.10.2022
        • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, również i nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do obchodów tego dnia. Jest to coroczne święto, które przypada 10 października. Udział w tym wydarzeniu był inicjatywą Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie przynieśli swoje planszówki do szkoły. Podczas wybranych lekcji oraz przerw, każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się nie tylko różnego rodzaju gry planszowe, ale także memory, domino, bierki, warcaby, chińczyk czy też puzzle. Rozgrywki odbywały się w zabawowej i twórczej atmosferze. Były świetną rozrywką i elementem integrującym zespół klasowy. To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

           

          Karolina Maślij

        • Święto Ziemniaka

        • 12.10.2022
        • Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa.

          We czwartek 6 października klasa 8 wraz z wychowawcą i rodzicami podczas popołudniowego spotkania integracyjnego rozpoczęła jesienną tradycję, czyli " Święto Ziemniaka”. Na spotkanie została zaproszona Dyrektor Szkoły Pani Emilia Moreń. Uczniowie, wychowawca i Dyrektor Szkoły brali udział w kliku konkurencjach sportowych m. in. zaradna gospodyni, bieg z ziemniakiem, rzut kaloszem, wyścig rzędów, sadzenie i zbiory ziemniaków.

          Konkurencjom towarzyszyły bardzo dobre humory uczestników i świetna zabawa, a także piękna jesienne pogoda. Po wesołych atrakcjach sportowych uczniowie wraz z opiekunami miło spędzili czas przy ognisku piekąc kiełbaski.

          Natomiast w piątek 7 października uczniowie klas 1 -3 obchodzili uroczyście" Święto Ziemniaka". Na początku wychowawca klasy pierwszej odczytał list od Pana Ziemniaka, dzięki temu uczniowie poznali jego historię i drogę do Polski. Spotkanie obfitowało w liczne zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniak stanowił główny motyw. Więc uczniowie sądzili i zbierali ziemniaki, rzucali nimi do celu, biegali z ziemniakiem na łyżce, poszukiwali ukryte ziemniaki, wykonali prace plastyczne używając stempli ziemniaczanych. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na poczęstunek. W tym dniu ziemniaczane frytki królowały na stołach, nad którymi dzielnie czuwały mamy naszych uczniów. Główną atrakcją były zdjęcia w ziemniaczanej fotobudce. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzy zakończono obchody tego święta.